Стойностите на клиничните пътеки в областта на неврологията да се повишат с до сто процента. Това каза акад. Иван Миланов, директор на Многопрофилната болница за активно лечение по неврология и психиатрия „Св. Наум“. Акад. Миланов участва в дискусия, посветена на предизвикателствата и лечението на мозъчните заболявания. По думите му стойностите на неврологичните клинични пътеки не са променяни отдавна.
С нарастващия брой случаи на домашно насилие и кризисни ситуации става все по-ясно, че изграждането на Кризисен център в област Разград е от решаващо значение. Новата услуга ще служи като жизненоважен ресурс за местните организации и за институциите, работещи за прекратяване на домашното насилие и защита на най-застрашените групи и хора, каза в интервю изпълнителният директор на Центъра за съзидателно правосъдие в Разград д-р Георги Милков. Повод за разговора е 25 ноември - Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Милков каза, че се увеличават случите на пострадали от домашно насилие, които заявяват желание да бъдат настанени в кризисен център. Статистиката на Консултативния център по проблемите на домашното насилие в област Разград през последните години показва възходяща тенденция. Докато през 2019 г. броят на регистрираните, пострадали от домашно
От Министерството на вътрешните работи (МВР) се наблюдава трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие, както и за издадени заповеди за защита и образуваните производства за престъпления в условията на домашно насилие. Тази информация представи главен инспектор Зорница Шуманова, началник на сектор „Домашно насилие“ към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП).
Шуманова отбеляза, че днес е Международният ден за премахване на насилието над жените. Именно в този ден искаме да обявим, че в изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ бе постигнато споразумение за провеждане на мащабна национална превантивна кампания под наслов „Никога повече насилие у дома". Кампанията ще се проведе в рамките на 16 дни, като стартира от днес, 25 ноември, до 10 декември, обяви Шуманова. Целта е да се насочи общественото внимание, че нас
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
Зоните за ниски емисии са инструмент, който отскоро се използва от Столична община. Това каза заместник-кметът по направление "Зелена система, екология и земеползване" Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса "Повече комфорт за по-чист въздух", която се провежда в София, в пространството SOHO. Събитието е организирано от Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" и Центъра за изследване на демокрацията като част от глобалната инициатива Breathe Cities.
Бобчева отбеляза, че в края на ноември отново говорим за чистия въздух, тема, която по това време на годината се превръща в една от най-важните за местната власт и за обществото.
Зони за ниски емисии
Заместник-кметът припомни, че за първи път от 1 декември 2023 г. до 29 февруари тази година беше въведена зона за ниски емисии за автомобилния трафик. Не са били отчетени обаче задоволителни резул
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк
След като болницата получава малко средства по клинични пътеки, не може да се даде достатъчно добро възнаграждение на работещите в нея, допълни той. Липсата на медицински сестри, работещи в областта на неврологията, както и в останалите медицински специалности, и ниското им възнаграждение са други проблем, посочи още акад. Миланов. Начинът за повишаване на възнагражденията е чрез повишаване на цените на клиничните пътеки, добави той.
Отдавна трябваше да бъде изработена клинична пътека за терапия на транзиторните исхемични атаки, посочи още акад. Миланов. По думите му би трябвало да започне и реимбурсиране на лекарствата за повлияване на мигрена. По-рано днес, по време на дискусията, акад. Миланов каза, че през последните години са създадени множество терапии за заболявания, които до скоро не са били лечими и за които Здравната каса плаща, но е забравена хроничната мигрена, която е бич за жените над 50-годишна възраст.
На заседанието си днес общинските съветници в Троян ще разгледат частична актуализация на бюджета за 2024 г. Част от същата точка е и удължаване на срока за възстановяване на ползвани временни безлихвени заеми от бюджета към специалната извънбюджетна сметка за проекти, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това става ясно от публикувания проект за дневен ред на заседанието.
Сред акцентите в предстоящото заседание е приемането на програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане нормите за качество на атмосферния въздух на територията на град Троян за периода 2023-2028 г.
Ще бъдат представени инвестициите в активи публична общинска собственост, направени от общинското предприятие „ВиК – Стенето“ ЕООД, гр. Троян за 2024 година.
Съветниците ще трябва да дадат съгласието си и за учредяване
Актуализация на инвестиционната програма на община Кричим ще разглежда днес Общинският съвет. Точката е единствена в дневния ред на заседанието и е публикувана интернет страницата на общинската администрация.
Към настоящия момент са възникнали конкретни обстоятелства, които налагат своевременна актуализация на заложения бюджет за инвестиционни разходи на община Кричим за 2024 г., е записано в предложението, внесено от кмета Атанас Калчев. Те са в резултат на указания на Министерството на финансите за разплащане на капиталови разходи до края на настоящата година единствено за дейности, по които са приключили процедурите по реда на Закона за обществените поръчки и са сключени договори с изпълнителите. Последната актуализация на списъка за капиталови разходи е от настоящия месец и все още не са проведени процедурите за избор на изпълнители, поради необходимост от технологичн
Годишна програма за развитие на читалищната дейност в общината ще обсъжда Общинският съвет в Минерални бани на свое десето редовно заседание днес. Това е една от осемте точки, залегнали в проекта за дневен ред на сесията, съобщи председателят на Общинския съвет Мехмед Лятиф.
Сред другите докладни са актуализация в поименния разчет за финансиране на капиталовите разходи за 2024 г. Общинските съветници ще дебатират и по план-сметка за дейност „Чистота“ за следващата 2025 година.
На гласуване ще бъдат подложени и процедури за откриване на концесии.
Отменено е бедственото положение в селата Веселиново, Александрово и Черни връх, сочи публикация на сайта на Обищна Смядово. Остава въведеното бедствено положение в село Риш за неопределено време.
Съгласно заповед на зам.-кмета Иван Кюркчиев от 20 ноември, предвид падналото количество валежи и подобряване дебита на съществуващите водоизточници на вода за питейно-битови нужди, се отменя бедственото положение за трите селища (с. Веселиново, с. Александрово и с. Черни връх).
Както съобщихме, на 15 август бедствено положение беше обявено на част от територията на община Смядово (в селата Риш, Александрово, Черни връх и Веселиново), заради настъпилото продължително засушаване, намаляването на дебита на съществуващите водоизточници и недостиг на вода за питейно-битови нужди.
На 19 август кметът на община Смядово Иванка Николова заяви, че напрежението в с. Риш ескалира з
Възможностите на свободния енергиен пазар и превръщането на либерализацията в плюс за бизнеса представиха експерти по време на втория заключителен ден на конференцията на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост в Боровец. Вчера организацията връчи годишните си награди.
През последните 2-3 години минахме през изключително сериозни препятствия от цени, които бяха отрицателни до нулеви и стигаха до четирицифрени, които бяха почти невъзможни за плащане и създаваха рискове на голяма част от бизнеса за затваряне и обявяване на несъстоятелност, коментира цените на тока за бизнеса Кремена Стоянова, енергиен експерт и основател на Elca.bg
Експертът изтъкна, че волатилността на цените на тока е продиктувана, както от обективни пазарни фактори, така и заради геополитически причини, които трудно могат да бъдат прогнозируеми. Тя напомни, че механизмът з